http://sarayannews.persiangig.com/sarayannews_1285933960.gif
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

انتظار فرسایشی برای مرمت و بهسازی محور ارتباطی سرایان-کریمو

انتظار فرسایشی برای مرمت و بهسازی محور ارتباطی سرایان-کریمو
اختصاص نیافتن اعتبار به محور کوهستانی سرایان به کریمو، توسعه گردشگری را در این منطقه زیارتی و سیاحتی کند و ارتباط 38 روستای مستقر در این محور حادثه خیز را با خطر مواجه کرده است.

مسیر ارتباطی سرایان به کریمو و کاخک به عنوان یک محور بین شهری مورد استفاده قرار می گیرد و تاکنون این مسیر ارتقا نیافته است.

این مسیر ییلاقی مورد استفاده عمومی شهروندان سرایانی و اهالی 38 روستای مستقر در این محور قرار دارد اما وضعیت نامناسبی دارد که نارضایتی مردم روستاهای این مسیر را در پی داشته است، به طوری که خواستار ارتقای این جاده به جاده بین شهری هستند. شهروندان زیادی در مراجعه به خبرنگار ما از کم توجهی مسئولان به این محور منتهی به مناطق ییلاقی، گردشگری و زیارتی ابراز نارضایتی و گلایه کردند و خواستار پیگیری ویژه برای تخصیص اعتبار به آن شدند. آنان گفتند طولانی شدن رسیدگی به این محور پررفت و آمد و حادثه خیز بودن آن، جان کسانی را که در این مسیر رفت و آمد می کنند به مخاطره انداخته است.«محمودی» از اهالی روستای مصعبی به دلیل خطرهایی که در این جاده جان مسافران را تهدید می کند، این جاده را جاده «مرگ» می‌نامد و می‌گوید: پیچ های تند و کوهستانی مسیر، عرض کم و آسفالت نامناسب این مسیر را آبستن حوادث ناگوار و این 45 کیلومتر را حادثه خیز کرده است.مکاتبات و ملاقات های بی نتیجه

مسئول شورای اسلامی کریمو هم از مکاتبات و ملاقات های حضوری این شورا با مسئولان در این زمینه می گوید که تاکنون این مکاتبات و مراجعات نتیجه بخش نبوده و این محور ارتباطی مهم بعد از سال ها انتظار مردم همچنان دست نخورده باقی مانده است و مردم با تمام خطرها مجبور به استفاده از آن هستند.

«مجیدی» به حفره ها و ناهمواری های بسیاری که در این محور پررفت و آمد، با عرض کم و پیچ های تند وجود دارد، اشاره می کند و می‌افزاید: وضعیت نامناسب این مسیر به اوایل انقلاب و حتی قبل از آن بر می گردد و تاکنون کمترین توجهی در این سال ها به آن نشده است.

وی با بیان این که این محور ارتباطی به عنوان یک محور بین شهری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه می دهد: این جاده معبر ارتباطی بین شهرستان های سرایان، گناباد و مشهد است و حتی شرایط یک جاده روستایی را هم ندارد.

به گفته وی، کریمو و مصعبی جزو مناطق هدف گردشگری است و مرقد 3 امامزاده سلطان کریم شاه در کریمو، سلطان مصیب در مصعبی و محمدعابد در کاخک در این محور بر جاذبه های معنوی آن افزوده و رفت و آمد را چند برابر کرده است. وی پیشنهاد می کند مسئولان برای یک بار در این مسیر رفت و آمد کنند تا متوجه شوند این مسیر چقدر خطرناک است زیرا شنیدن کی بود مانند دیدن. وی با تاکید بر این که خطرهای بسیاری جان روستاییان و راکبان وسایل نقلیه را در

این مسیر تهدید می کند و علاوه بر این آسفالت نامناسب هم استهلاک وسایل نقلیه را دو چندان کرده است، می گوید: روزهای پنجشنبه و جمعه در این مسیر کم عرض و کوهستانی به دلیل رفت و آمد زائران و عبور اتوبوس، مینی بوس و دیگر وسایل نقلیه، رفت و آمد خیلی مشکل است و هفته ای نیست که حتی یک حادثه دلخراش در این مسیر اتفاق نیفتد.

مردم مجبور به استفاده از جاده

یکی از اهالی روستای کریمو که به واسطه شغلش هر روز مجبور است در این مسیر رفت و آمد کند، می گوید: این جاده الفبای اولیه ایمنی را ندارد و علاوه بر این وضعیت نامناسب آسفالت این جاده هم مثل سنباده، لاستیک خودروها را نشانه گرفته و استهلاک آن را چند برابر می کند.

«صیفی» می افزاید: سال هاست که مردم این منطقه منتظر ارتقای این مسیر به مسیر بین شهری هستند و به این امید هم در این منطقه گردشگری مانده اند و در صورت ادامه این وضعیت اهالی این روستاها دیگر علاقه ای به ماندن در روستا نخواهند داشت و روند مهاجرت هم بیشتر خواهد شد.به گفته وی، هر روز افراد زیادی با مینی بوس و دیگر وسایل نقلیه شخصی به مرکز شهرستان می‌روند تا کارهای اداری و روزمره خود را سروسامان دهند، این در حالی است که از روی اجبار رفت و آمد در این جاده زجرآور را انجام می‌دهند.وی ادامه می دهد: جاده کریمو به کاخک می تواند با پیوند بخش کاخک گناباد تحول و توسعه قابل ملاحظه ای را در گردشگری منطقه و کمک به اقتصاد آن به وجود آورد.

نگرانی همیشگی از وضعیت نامناسب جاده

مسئول امور تربیتی آموزش و پرورش سرایان هم می گوید: روستاهای کریمو و مصعبی جزو منطقه ییلاقی است و جاذبه های دیدنی و گردشگری زیادی دارد، به علاوه مورد توجه بیشتر مدارس و آموزش و پرورش برای برگزاری اردوهای مختلف است. وجود 2 امامزاده جاذبه های معنوی آن را بیشتر کرده است. «ابراهیم زاده» می گوید: با وجود به کارگیری اقدام های ایمنی و بیمه دانش آموزی باز هم وضعیت نامناسب جاده همواره باعث نگرانی مسئولان آموزش و پرورش و خانواده‌های آنان می شود و مسئولان با تدابیر ویژه باید این جاده را در اولویت تخصیص اعتبارات قرار دهند و به عنوان یک مسیر بین شهری یا بیشتر ببینند.

مسیر نیازمند اعتبار ملی

مسئول شورای اسلامی شهرستان سرایان هم می‌گوید: جاده سرایان به کریمو ارتباط این شهرستان به گناباد و مشهد را تسهیل می کند.

«اسحاقی» فاصله این مسیر را 45 کیلومتر اعلام می کند و می افزاید: ارتباط 38 روستا از این مسیر برقرار و با بهسازی آن تحولی در سرایان ایجاد می‌شود.وی ادامه می دهد: نیاز است تا مسئولان پیگیر مجوز کمیسیون 215 وزارتخانه برای این مسیر باشند تا در اعتبارات استانی هم صرفه جویی شود چرا که این مسیر به اعتبارات ملی نیاز دارد و اعتبارات شهرستانی و استانی جوابگوی این محور نیست.وی احداث جاده سرایان- کریمو را از اولویت های این شهرستان عنوان می کند که خواسته 10 ساله مردم سرایان و اهالی 38 روستای کوهستانی این مسیر است.وی به تصادف های بسیاری که در این محور رخ داده است هم اشاره می کند و می گوید: این مسیر از حداقل اعتبار برخوردار است. در یکی دو سال اخیر بیش از 5 کشته بر اثر واژگونی و تصادف هایی در مسیر داشتیم و مجروحان حوادث رانندگی هم زیاد هستند.

نیاز 5 میلیارد ریالی برای روکش آسفالت

مسئول اداره راه و شهرسازی سرایان هم وضعیت نامناسب این محور را می پذیرد و می گوید: در حال حاضر هیچ اعتباری به این مسیر تخصیص نیافته است و اعتبارات نگهداری هم پاسخگو نیست زیرا حداقل به 5 میلیارد ریال بودجه نیاز است تا برای روکش مسیر اقدام شود.

وی ادامه می دهد: اختصاص اعتبار و در اولویت قرار گرفتن پروژه جاده سرایان به کریمو به معاونت راهبردی ریاست جمهوری هم پیشنهاد شده است و مسئولان باید به عنوان اولویت مهم شهرستان آن را پیگیری کنند.فرمانده پلیس راه سرایان هم درباره وضعیت این جاده می گوید: در چند سال گذشته چند مورد تصادف منجر به فوت در این مسیر اتفاق افتاده و مجروحان آن هم زیاد است.

ستوان یکم«منجم» می افزاید: با توجه به این که در گذشته برای این جاده راه روستایی تعریف نشده و بن بست هم است، از زمان ارتقای سرایان به شهرستان با بازگشایی و اتصال به کاخک، گناباد و مشهد به عنوان محور بین شهری استفاده می‌شود.به گفته وی، عرض کم و آسفالت نامناسب این مسیر باعث شده است تا جوابگوی رفت و آمدهای زیاد این مسیر نباشد.

منبع: روزنامه خراسانبرچسب ها : انتظار فرسایشی برای مرمت و بهسازی محور ارتباطی سرایان-کریمو , سرایان ,
دسته بندی : اخبار انتقادی , اخبار اجتماعی ,
» کمک 60 میلیون ریالی به موسسه‌های قرآنی سرایان ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» سرایان 20 روز دیگر به شهر بدون چاله تبدیل می شود ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» پارسال وبا در استان مشاهده نشد ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» مددجویان امداد سرایان 42 تخته فرش بافتند ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» زیبای بی نام و نشان سرایان ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» موتورسواران 5 استان در سرایان رقابت می کنند ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» زندگی10هزارنفردربافت فرسوده سرایان ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» حمایت از 500معلول در آیسک ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» طرح «دادرس» در سرایان اجرا می شود ( چهارشنبه 13 اسفند 1393 )
» پزشک خانواده هفته ای یکبار به «چرمه» می رود ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مسئول ستاد نمازجمعه: امام جمعه سرایان از فعال ترین ائمه جمعه استان است ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مزایای بهسازی جاده سرایان- کاخک ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» زنان روستاهای سرایان پیشگام در ایجاد مشاغل خانگی ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» تیر های برق در سرایان پس از پرداخت هزینه جابجا می شود ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
» همیاری اهالی سراب برای رفع مشکل قطعی آب ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
ویدئو
اوقات شرعی
count 88x31px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نظرسنجی

به نظر شما شهرداری سرایان کدامیک از موارد زیر را باید در اولویت قرار دهد؟


تبلیغات

تبلیغات شما در این جا
تبلیغات هزینه نیست...
برای درج تبلیغ در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات