http://sarayannews.persiangig.com/sarayannews_1285933960.gif
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

زندگی10هزارنفردربافت فرسوده سرایان

زندگی10هزارنفردربافت فرسوده سرایانسرایان بیش از 36 هزار نفر جمعیت دارد که حدود 10هزار نفر آن ها در بافت 95 هکتاری خشتی و گلی مراکز شهری سه قلعه، آیسک و سرایان شب را با دلهره به صبح می رسانند.

یکی از شهروندان سرایان که در بافت فرسوده و قدیمی این شهر زندگی می کند، می گوید: بیشتر افرادی که در این قسمت شهر زندگی می کنند از قشر ضعیف جامعه هستند و توانایی بازسازی واحد های مسکونی خود را ندارند. یکی دیگر از اهالی این منطقه هم عنوان می کند که بافت تاریخی شهر سرایان در این محدوده قرار دارد اما میراث فرهنگی فقط برای احیا و مرمت بناهای تاریخی اقدام می کند و به دیگر اماکن و واحدهای مسکونی کاری ندارد. وی با بیان این که شهرداری فقط برای ساکنان این محدوده پروانه ساختمانی، خارج از نوبت و رایگان صادر می کند، می افزاید: تنها خیابانی که شهرداری در بافت فرسوده این شهر بازسازی کرده خیابان ایثارگران است اما بقیه معابر این منطقه کم عرض و باریک است و امکان رفت و آمد وسیله نقلیه به ویژه خودروهای امدادی دربیشتر کوچه ها وجود ندارد و این یعنی اینکه در مواقع بروز حوادث احتمالی بیشترین صدمات به شهروندان ساکن در این محدوده وارد خواهد آمد...


به گفته وی، بیشتر افرادی که در این محدوده زندگی می کنند توانایی تخریب و ساخت دوباره واحدهای مسکونی خود را ندارند و برخی هم برای تعریض خیابان ها و کوچه ها با شهرداری همکاری نمی کنند.

شهردار سرایان هم می گوید: در شهر 14 هزار نفری سرایان 5هزار نفر در 47 هکتار بافت فرسوده این شهر سکونت دارند. «توکلی» با اشاره به زلزله خیز بودن منطقه می افزاید: اگر کوچک ترین لرزشی در این بافت رخ دهد به طور حتم تلفات زیادی خواهیم داشت.

به گفته وی بهسازی و نوسازی این بافت نیازمند اعتبار ویژه است. وی از ارائه خدمات ویژه در بافت فرسوده شهر سرایان خبر می دهد و می افزاید: تمام هزینه های عوارض و صدور پروانه ساختمانی در این بافت به صورت رایگان ارائه می شود. مسئول شورای اسلامی آیسک هم می گوید: بخش زیادی از شهر آیسک در داخل محدوده بافت فرسوده قرار گرفته است و مردم رغبتی به سرمایه گذاری در بهسازی و نوسازی این محدوده به دلیل هزینه بر بودن ندارند.

«صنعتی» می افزاید: از طرفی بخش خصوصی هم با توجه به بالا بودن نرخ های سپرده حاضر نیست در شهر کوچکی مانند آیسک سرمایه گذاری کند. به گفته وی اگر تسهیلاتی در اختیار شهرداری ها قرار گیرد این نهادها خواهند توانست هم بافت فرسوده را جمع و هم تاسیسات مورد نیاز مانند مجتمع تجاری و مسکونی ایجاد کنند.

20هکتار بافت فرسوده آیسک

شهردار آیسک هم می گوید: حدود 20 هکتار بافت فرسوده در این شهر وجود دارد که حدود هزار نفر در آن ساکن هستند.

«مسعودی» با بیان این که بیشتر بافت فرسوده شهر آیسک خالی از سکنه است به شرایط خاص این بافت اشاره می کند و می افزاید: این بافت به لحاظ ایمنی از شرایط بسیار بدی برخوردار است و شهرداری در اجرای کار مرمت و بهسازی و زیر سازی نمی تواند کاری انجام دهد.

به گفته وی بیشتر شهروندان ساکن در این بافت توان مالی ندارند و در صورتی که تسهیلات ارائه شود به طور حتم برای مرمت راغب خواهند شد. وی ادامه می دهد: متاسفانه در طرح جامع محدوده بافت فرسوده آیسک مصوب نشد وتلاش داریم تا در طرح تفضیلی شهراین بافت مصوب تا خدمات بهسازی از شرایط بهتری در این بافت برخوردار شود.

وی می گوید: اگر توان مالی شهرداری ها تقویت شود به طور حتم برای بهسازی و مرمت بافت های فرسوده اقدام می کنند.

35هکتار بافت فرسوده در سه قلعه

شهردار سه قلعه هم می گوید: هنوز بافت و سیمای شهر سه قلعه خشت و گلی است و بیشتر بافت این شهر را بافت فرسوده تشکیل داده است. «مطلبی» با بیان این که 35هکتار از شهر سه قلعه را بافت فرسوده تشکیل می دهد، می افزاید: حدود 40درصد جمعیت این شهر در بافت فرسوده ساکن هستند. به گفته وی استقبال مردم هم برای بازسازی و مرمت بافت فرسوده سه قلعه کم است. به علاوه شهرداری ها هم توان مالی نداشته تا برای این کار اقدام کنند. فرماندار سرایان هم از افزایش ساخت وسازهای بدون مجوزدراین شهرستان انتقاد می کند. «کریمی» هزینه های بالای بیمه ساختمانی را باعث افزایش ساخت وسازهای بدون مجوز در سرایان می داند.

او با اشاره به بافت های فرسوده شهرستان سرایان می افزاید: دولت تسهیلات بسیارخوبی رابرای نوسازی این بافت ها اختصاص داده است اما این کار جز با مشارکت مردم ساکن در این نقاط امکان پذیر نیست. وی با اشاره به توجه ویژه به بحث مقاوم سازی درچندسال اخیر می گوید: با اقدامات انجام شده دراین زمینه سازه های ساخته شده درسرایان قابل مقایسه باگذشته نیست. وی یکی از دغدغه های این شهرستان را بافت فرسوده در نقاط شهری آن عنوان می کند و ادامه می دهد: برای بافت فرسوده مرکز شهرستان کار مطالعاتی انجام شده است زیرا این کار نیازمند تخصیص اعتبار است. وی با بیان این که در بافت فرسوده سرایان 5هزار نفر ساکنند می گوید: باید یک روند رو به رشدی را در این بافت داشته باشیم تا بتوانیم نوسازی را در بافت های فرسوده و به ویژه در شهر سرایان عملیاتی کنیم.

منبع: روزنامه خراسانبرچسب ها : زندگی10هزارنفردربافت فرسوده سرایان , svhdhk , سرایان , خراسان جنوبی , بافت فرسوده ,
» کمک 60 میلیون ریالی به موسسه‌های قرآنی سرایان ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» سرایان 20 روز دیگر به شهر بدون چاله تبدیل می شود ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» پارسال وبا در استان مشاهده نشد ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» مددجویان امداد سرایان 42 تخته فرش بافتند ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» زیبای بی نام و نشان سرایان ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» موتورسواران 5 استان در سرایان رقابت می کنند ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» زندگی10هزارنفردربافت فرسوده سرایان ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» حمایت از 500معلول در آیسک ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» طرح «دادرس» در سرایان اجرا می شود ( چهارشنبه 13 اسفند 1393 )
» پزشک خانواده هفته ای یکبار به «چرمه» می رود ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مسئول ستاد نمازجمعه: امام جمعه سرایان از فعال ترین ائمه جمعه استان است ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مزایای بهسازی جاده سرایان- کاخک ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» زنان روستاهای سرایان پیشگام در ایجاد مشاغل خانگی ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» تیر های برق در سرایان پس از پرداخت هزینه جابجا می شود ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
» همیاری اهالی سراب برای رفع مشکل قطعی آب ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
ویدئو
اوقات شرعی
count 88x31px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نظرسنجی

به نظر شما شهرداری سرایان کدامیک از موارد زیر را باید در اولویت قرار دهد؟


تبلیغات

تبلیغات شما در این جا
تبلیغات هزینه نیست...
برای درج تبلیغ در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic