http://sarayannews.persiangig.com/sarayannews_1285933960.gif
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

11 هزارعدل پنبه روی دست کارخانه ها مانده است

11 هزارعدل پنبه روی دست کارخانه ها مانده استواردات بی رویه پنبه سبب شده 11هزار عدل پنبه روی دست صاحبان کارخانه های سرایان بماند.

مدیر عامل یکی از کارخانه های پنبه پاک کنی سرایان می گوید: به دلیل نبود بازار مناسب بیش از 8هزار عدل پنبه به ارزش 8میلیارد تومان در کارخانه ام دپو شده است.

«مزدآبادی» می افزاید: واردات پنبه این وضعیت تکراری را برای کشاورزان و واحد های تولیدی رقم زده است به طوری که معامله نقدی در بازار انجام نمی شود.

به گفته وی از مسئولان انتظار داریم ابتدا پنبه مورد نیاز را از داخل کشور تامین کرده و سپس اقدام به واردات پنبه کنند.

وی ادامه می دهد: واردات این محصول استراتژیک از مسیر غیر قانونی انجام می شود و فریاد کشاورزان و کارخانه داران به جایی نمی رسد...


یکی از کشاورزان منطقه هم می گوید: قیمت پایین و واردات پنبه با وجود افزایش قیمت نهاده های کشاورزی از دلایل بدون استفاده ماندن دسترنج پنبه کاران در کارخانه ها است به طوری که این موضوع نگرانی پنبه کاران سرایان را در فصل جدید کاشت و برداشت محصول دوچندان می کند.

«ساعدی» می افزاید: هر سال شاهد بی ثباتی قیمت پنبه هستیم و مسئولان هم از این موضوع اظهار بی اطلاعی می کنند اما واردات پنبه واقعیتی است که موجب ایجاد مشکل برای کشاورزان و صنایع تبدیلی می شود.

یکی از مدیران شرکت های پنبه پاک کنی سرایان هم با انتقاد از روند واردات این محصول ادامه می دهد: در حالی که پنبه تولیدی کشاورزان در کارخانجات پنبه پاک کنی دپو شده است ورود پنبه به کشور ضرورتی ندارد و حاصل آن ضرر به واحدهای تولیدی و کشاورزی است.

«مرزآبادی» ادامه می دهد: واردات بی رویه پنبه قصه آزار دهنده‌ای است که هر سال برای کارخانه داران و کشاورزان تکرار می شود و این مشکل نتیجه بی توجهی مسئولان رده بالا به این موضوع است به علاوه اگر کارخانه داری بخواهد با همین قیمت موجود جنس را بفروشد مدت دار، و با چک های بدون پشتوانه از او می خرند در حالی که هیچ تضمینی برای بازگشت پول نیست و کارخانه دار فقط شرمنده کشاورز می شود.

وی ادامه می دهد: کارخانه داران به دلیل کسادی بازار نتوانسته اند بدهی های خود را با بانک ها تسویه کنند و نمی توانند از بانک تسهیلات بگیرند تا نقدینگی لازم را برای خرید محصول کشاورزان داشته باشند.

این مسئله هم باعث نگرانی کشاورزان برای فروش محصول در آستانه فصل برداشت می شود در حالی که برخی دست اندرکاران این مسئله را به دلیل خرید مناسب محصول از کشاورزان به نفع تجار، کارخانه های پنبه پاک کنی و نخ ریسی می دانند اما بر خلاف این ادعا کارخانه های پنبه پاک کنی تزریق فراوان پنبه وارداتی را علت بدون استفاده ماندن محصول پنبه عنوان می کنند.

صاحب یک کارخانه پنبه پاک کنی دیگر هم در این باره می‌گوید: در حال حاضر کارخانه های نخ ریسی رغبتی به خرید پنبه داخلی ندارند و بازار فروش پنبه داخل امسال هم از واردات سال های گذشته متاثر است.

«ابراهیم زاده» با انتقاد از واردات بی رویه پنبه ادامه می دهد: واردات محصول نباید تولید ملی را تحت الشعاع قرار دهد چون در این صورت شاهد بروز مشکلات فراوان برای تولید کننده داخلی خواهیم بود به عنوان مثال از محصول سال قبل 7 تا 8 هزار عدل پنبه در کارخانه های پنبه پاک کنی سرایان دپو شده است. وی با اشاره به نقش اساسی این محصول استراتژیک در اشتغال، درآمدزایی و اقتصاد شهرستان می گوید: بی ثباتی و پایین بودن قیمت محصول زنگ خطری برای صنایع تبدیلی و اشتغال پنبه کاران سرایان است.

وی از مسئولان امر می خواهد با اتخاذ تدبیر اساسی و ارائه قیمت تضمینی متعادل، از وارد آمدن زیان بیشتر به پنبه کاران و تعطیلی صنایع تبدیلی آن جلوگیری کنند.

وی با بیان این که هر سال حدود 8 هزار تن پنبه در سرایان تولید و در کارخانه های پنبه پاک کنی فرآوری می شود، ادامه می دهد: پنبه تولیدی برخی از شهرهای همجوار نیز در کارخانه های سرایان فرآوری و عدل بندی می شود.

وی اظهار امیدواری می کند: با برنامه ریزی لازم و فروش محصولات موجود در محوطه این کارخانه ها زمینه خرید محصول تولیدی امسال فراهم شود.

وی که عضو هیئت مدیره ناحیه صنعتی سرایان نیز است با اشاره به وجود سه کارخانه پنبه پاک کنی در این شهرستان می گوید: این واحدهای صنعتی کار خرید و تصفیه را بر عهده دارد و سال گذشته بیشترین تولید و فرآوری را انجام داده است.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان هم با تایید مشکل واردات پنبه به عنوان یک معضل پیش روی پنبه کاران و کشاورزان می گوید: متاسفانه واردات بی موقع و با قیمت پایین تر باعث شده که پنبه تولید داخل روی دست کارخانه ها بماند و کارخانه های نخریسی تمایلی به خرید پنبه داخلی نداشته باشند. مهندس «سلیمانی» می افزاید: 2100 تن محلوج در کارخانجات سرایان از 3 سال گذشته در قالب 11هزار عدل مانده که ارزش آن 11میلیارد ریال است.

وی از رایزنی با مسئولان کشوری صنعت پنبه برای رفع مشکل پنبه کاران در آینده نزدیک خبر می دهد و اضافه می کند: در این رایزنی مشکلات کارخانه های پنبه پاک کنی و کشاورزان که در واقع بخش زیاد آن به معضل واردات برمی گردد را مطرح می کنیم. وی ادامه می دهد: در سرایان 3کارخانه پنبه پاک کنی موجود است که یکی از این واحدها دو سال است که تعطیل شده است و بقیه هم به سبب وجود مشکلاتی مانند مالیات و ارزش افزوده و مهم تر از آن فروش نرفتن محصول تولیدی در آستانه تعطیلی است که تلاش برای احیای این واحدها انجام می شود.

وی با بیان این که سرایان قطب تولید پنبه در استان محسوب می شود، می گوید: مرغوب ترین پنبه استان هم در این شهرستان تولید می‌شود. به گفته وی اشتغالزایی حدود 80 نفر روز در هکتار و وجود 3 کارخانه پنبه پاک کنی در این شهرستان از مزیت های کشت و کار پنبه است.

همچنین هر سال حدود 2 هزار و 300 نفر در سرایان پنبه می کارند که در مجموع 240 هزار نفر روز اشتغال ایجاد می شود.

وی با اشاره به نقش اساسی این محصول استراتژیک در اشتغال، درآمدزایی و اقتصاد این شهرستان می گوید: بی ثباتی و پایین بودن قیمت محصول زنگ خطری برای صنایع تبدیلی و اشتغال پنبه کاران سرایان است. وی از مسئولان امر می خواهد با اتخاذ تدبیر اساسی و ارائه قیمت تضمینی متعادل، از وارد آمدن ضرر و زیان بیشتر به پنبه کاران جلوگیری کنند.

وی با بیان این که هر سال حدود 8 هزار تن پنبه در سرایان تولید و در کارخانه های پنبه پاک کنی فرآوری می شود، ادامه می دهد: پنبه تولیدی برخی از شهرهای همجوار هم در کارخانه های سرایان فرآوری و عدل بندی می شود.

وی اظهار امیدواری می کند: با برنامه ریزی لازم و فروش محصولات موجود در محوطه این کارخانه ها زمینه خرید محصول تولیدی امسال فراهم شود.

منبع: روزنامه خراسانبرچسب ها : 11 هزارعدل پنبه روی دست کارخانه ها مانده است , کارخانه پنبه پاک کنی , پنبه سرایان , عدل پنبه , سرایان , خراسان جنوبی , سرایان نیوز ,
دسته بندی : اخبار انتقادی ,
» کمک 60 میلیون ریالی به موسسه‌های قرآنی سرایان ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» سرایان 20 روز دیگر به شهر بدون چاله تبدیل می شود ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» پارسال وبا در استان مشاهده نشد ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» مددجویان امداد سرایان 42 تخته فرش بافتند ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» زیبای بی نام و نشان سرایان ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» موتورسواران 5 استان در سرایان رقابت می کنند ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» زندگی10هزارنفردربافت فرسوده سرایان ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» حمایت از 500معلول در آیسک ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» طرح «دادرس» در سرایان اجرا می شود ( چهارشنبه 13 اسفند 1393 )
» پزشک خانواده هفته ای یکبار به «چرمه» می رود ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مسئول ستاد نمازجمعه: امام جمعه سرایان از فعال ترین ائمه جمعه استان است ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مزایای بهسازی جاده سرایان- کاخک ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» زنان روستاهای سرایان پیشگام در ایجاد مشاغل خانگی ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» تیر های برق در سرایان پس از پرداخت هزینه جابجا می شود ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
» همیاری اهالی سراب برای رفع مشکل قطعی آب ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
ویدئو
اوقات شرعی
count 88x31px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نظرسنجی

به نظر شما شهرداری سرایان کدامیک از موارد زیر را باید در اولویت قرار دهد؟


تبلیغات

تبلیغات شما در این جا
تبلیغات هزینه نیست...
برای درج تبلیغ در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات