http://sarayannews.persiangig.com/sarayannews_1285933960.gif
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

آمادگی یک وزارتخانه و دانشگاه فردوسی برای مطالعه معادن سرایان

آمادگی یک وزارتخانه و دانشگاه فردوسی برای مطالعه معادن سرایاندومین نشست هم اندیشی بررسی راه های توسعه و پیشرفت شهرستان سرایان این بار با حضور فرهیختگان و صاحبنظران سرایانی مقیم مشهد برگزار شد. به گزارش خراسان جنوبی در این همایش که پنج شنبه شب گذشته در آمفی تئاتر دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، دکتر «محمد کافی» رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در سخنانی با اشاره به اهمیت توسعه در جوامع و لزوم همه جانبه بودن توسعه گفت: برای این که در طرح های توسعه ای همه افراد جامعه از مزایای آنان برخوردار شوند باید به دنبال توسعه پایدار باشیم و خلاءها را پر کنیم.

وی به مزیت های شهرستان سرایان در بحث توسعه اشاره کرد و مباحث فرهنگی، آداب و رسوم، جایگاه اجتماعی و مردم فرهیخته را مزیت هایی برشمرد که با توجه به آن ها می توان چالش ها و آسیب ها را به حداقل رساند...وی با ابراز نگرانی از نبود بهره وری در بخش کشاورزی این شهرستان گفت: اگر کشاورز، در دشت سرایان از یک مترمکعب آب مصرفی کمتر از ۱۰ هزار تومان درآمد دارد، حیف است این آب ارزشمند را صرف کشاورزی کنیم و محصولی تولید کنیم که درآمد نداشته باشد. رئیس دانشگاه فردوسی مشهد که اصالتاً از اهالی «سه قلعه» شهرستان سرایان است با بیان این که چالش جدی منطقه این است که «سقف پرواز در سرایان خیلی کوتاه است» افزود: علت مهاجرت نخبگان و جوانان این است که چون فضا برای پرواز و تحرک کوچک است و در شهرهای بزرگ این امکان برای پیشرفت وجود دارد مجبور به ترک وطن می شوند. وی «مسئولان کم بصیرت و کم بینش» را یکی دیگر از چالش های مناطق کمتر توسعه یافته دانست و تصریح کرد: بخشنامه ای که در تهران صادر می شود در پایتخت، در مشهد و در سرایان یک جور اجرا می شود، وقتی بینش مدیران این باشد که ضوابط تهران را در سرایان اجرا کنند طبیعی است که پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

دکتر «کافی» با تأکید بر این که باید با «عقل معاش» به رسم و رسوم گذشته برگشته و به مردم اعتماد کنیم، افزود: باید کار مردم را به خودشان واگذار کنیم، امروز اگر جنگل های ما تخریب شده است دلیل آن این است که مدیریت نکرده ایم و مزایای بسیاری چون قنات و چشمه سارها را هم از دست داده ایم.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد یکی از مزیت های شهرستان سرایان را انرژی های طبیعی نظیر معادن، کریدور حمل و نقلی، کویر، رصد ستارگان و انرژی های تجدیدپذیر برشمرد و افزود: شبکه انرژی جهانی دیر یا زود به هم متصل می شود و ما می توانیم از انرژی تابشی در این شهرستان برق تولید کرده و آن را به فروش برسانیم.

وی با اشاره به وجود معادن مستعد در این شهرستان گفت: به عنوان رئیس دانشگاه فردوسی مشهد آمادگی این دانشگاه را برای مطالعه در بخش معدن شهرستان اعلام کرده و گروه علمی اختر فیزیک دانشگاه هم می تواند برای فعالیت های نجوم و رصد در منطقه همکاری کند. وی خطاب به مدیران این شهرستان تصریح کرد: دانشگاه فردوسی به عنوان پشتوانه علمی در کنارتان قرار دارد.

تأکید معاون وزیر صنعت بر آمایش سرزمین

مهندس «ولی ا... افخمی» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت جهانی نیز در این نشست گفت: اگر امروز به دلایلی از جمله کم آبی و محدودیت توسعه کشاورزی استقرار صنایع تبدیلی در شهرستان سرایان با محدودیت مواجه شده است، نیازمند بررسی عوامل تولید در بخش های مختلف شهرستان هستیم و معادن سرایان یک مزیت است که باید بررسی و مطالعه شود تا بهره برداری از آن ها به توسعه منجر شود. وی که اصالتاً از اهالی شهر «آیسک» می باشد، تصریح کرد: برای توسعه شهرستان سرایان باید بعد از کار کارشناسی و انتخاب یک صنعت متناسب با ویژگی های منطقه این موضوع از دولت مطالبه شود. وی ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و آزاد و تخصیص مزایای خاص برای این محدوده جغرافیایی را مورد اشاره قرار داد و افزود: امکان انتقال صنایع مادر از برخی استان ها و شهرستان ها به این منطقه محروم نیز وجود دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از آمادگی حوزه معدن این وزارتخانه برای شناسایی معادن شهرستان سرایان خبر داد و افزود: پیگیری می کنم تا با همراهی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی سمینار رشد و توسعه شهرستان سرایان با نگاه عملیاتی بعد از تکمیل یک کار کارشناسی توسط کارشناسان زبده این وزارتخانه و تهیه PFC اولیه برگزار شود و تک تک فعالیت های تولیدی که منجر به بهبود وضعیت اقتصادی منطقه شود روشن شود و در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.

«افخمی» با تأکید بر انجام طرح آمایش سرزمین در سرایان افزود: از طریق هیئت دولت نیز در قالب اخذ مصوبه باید نیازهای شهرستان مطالبه شود.

موانع پیشرفت سرایان از زبان فرماندار

«کریمی» فرماندار سرایان نیز در این نشست به موانع موجود بر سر راه پیشرفت و توسعه این شهرستان اشاره کرد و افزود: برای توسعه همه جانبه شهرستان سرایان باید نگاه ها را معطوف یک افق ترسیم شده کرده، جهانی بیندیشیم و سرایانی عمل کنیم. وی مردم اهل قنوت و قنات و شهروندان فهیم و فرهیخته را مزیت این شهرستان برشمرد و گفت: سرایان شهر عفاف و حجاب و شهر مساجد است و امن ترین شهرستان خراسان جنوبی است. وی با اعلام این که متأسفانه در این شهرستان زیرساخت های لازم برای توسعه وجود ندارد و بهره وری به دلایل اقلیمی و فاصله با مراکز مصرف اندک است، اظهار داشت: متأسفانه استان خراسان جنوبی هم رتبه ۳۰ را در درآمدها دارد و سهم پولی استان هم به نسبت متوسط کشوری مناسب نیست.

فرماندار سرایان تنگ نظری و نگاه انقباضی مدیران را از موانع توسعه این شهرستان برشمرد و افزود: محیط جذاب و شرایط مناسب را برای سرمایه گذاران در این شهرستان ترسیم نکرده ایم و امروز رویکرد ما در شهرستان صرفاً بخش کشاورزی است.

به گفته وی از ۲۳ واحد تولیدی این شهرستان ۱۱ کارخانه تعطیل شده و مابقی هم با کمترین ظرفیت فعالیت دارند.

«کریمی» با اعلام این که ۸۵ درصد جمعیت این شهرستان در حوزه کشاورزی فعالیت دارند، افزود: دشت سرایان یکی از چهار دشت فوق بحرانی کشور است و تبعات ۱۷ سال خشکسالی در آن ۲۵ میلیون مترمکعب برداشت مازاد از سفره های زیرزمینی و در نتیجه افت ۷۰ سانتی متری سفره ها و فرونشست زمین است.

وی از فعالیت مجمع خیران سلامت در این شهرستان خبر داد و رفع مشکلات بهداشتی - درمانی بخش های سه قلعه و آیسک، هوشمند سازی مدارس و تقویت راه های ارتباطی شهرستان را خواستار شد.

تلاش شورای شهرستان برای همگرایی

در ادامه این نشست هم اندیشی «علی اسحاقی» رئیس شورای اسلامی شهرستان سرایان با تشریح اهداف این نشست گفت: برای نیل به توسعه هدفمند و پیشرفت شهرستان سرایان اقدام به برگزاری جلسات هم اندیشی با نخبگان و دلسوزان شهرستان کرده ایم که اولین همایش در بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی برگزار شد و دومین نشست هم در مشهد برگزار شده و دست تمام علاقه مندان به توسعه شهرستان و سرمایه گذاران را به گرمی می فشاریم.

وی با اشاره به تنگناهای موجود در شهرستان سرایان از افزایش مهاجرت به شهرها و خالی شدن روستاها ابراز نگرانی کرد و اعلام کرد: نسل دام عشایری منقرض شده و اکنون دیگر عشایری در شهرستان نداریم. وی بر لزوم توسعه راه های ارتباطی شهرستان، مشارکت خیران در ارتقای دانشکده بهداشت و مدیریت مصرف آب و کشت گلخانه ای تأکید کرد و افزود: پتانسیل های شهرستان سرایان در حوزه گردشگری مغفول مانده است در حالی که غار بتون، محوطه کله کوب آیسک، کویر سه قلعه (بهشت منجمان) و امام زادگان کریمو و مصعبی فرصت های مناسبی در شهرستان است.

«اسحاقی» با تقدیر از واگذاری ۲ دستگاه آمبولانس توسط اعضای مجمع خیران سلامت به شبکه بهداشت و درمان سرایان از جذب ۴۵۰ میلیون تومان کمک های خیران در این حوزه خبر داد و تأسیس «تعاونی توسعه و عمران شهرستان سرایان» را نوید داد و بر همگرایی مردم و مسئولان تأکید کرد.در بخش تریبون آزاد این نشست نیز حجت الاسلام خالصی از روحانیان، دکتر خوبان از شهر آیسک، دکتر «شرفی» رئیس شبکه بهداشت و درمان سرایان و تعدادی از علاقه مندان به توسعه سرایان موانع و ضرورت های توسعه و سرمایه گذاری را بیان کردند.برچسب ها : آمادگی یک وزارتخانه و دانشگاه فردوسی برای مطالعه معادن سرایان , sarayan , سرایان , شهرستان سرایان , معادن سرایان , اخبار سرایان , سرمایه گذاری در سرایان ,
دسته بندی : اخبار عمرانی ,
» کمک 60 میلیون ریالی به موسسه‌های قرآنی سرایان ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» سرایان 20 روز دیگر به شهر بدون چاله تبدیل می شود ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» پارسال وبا در استان مشاهده نشد ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» مددجویان امداد سرایان 42 تخته فرش بافتند ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» زیبای بی نام و نشان سرایان ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» موتورسواران 5 استان در سرایان رقابت می کنند ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» زندگی10هزارنفردربافت فرسوده سرایان ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» حمایت از 500معلول در آیسک ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» طرح «دادرس» در سرایان اجرا می شود ( چهارشنبه 13 اسفند 1393 )
» پزشک خانواده هفته ای یکبار به «چرمه» می رود ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مسئول ستاد نمازجمعه: امام جمعه سرایان از فعال ترین ائمه جمعه استان است ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مزایای بهسازی جاده سرایان- کاخک ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» زنان روستاهای سرایان پیشگام در ایجاد مشاغل خانگی ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» تیر های برق در سرایان پس از پرداخت هزینه جابجا می شود ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
» همیاری اهالی سراب برای رفع مشکل قطعی آب ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
ویدئو
اوقات شرعی
count 88x31px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نظرسنجی

به نظر شما شهرداری سرایان کدامیک از موارد زیر را باید در اولویت قرار دهد؟


تبلیغات

تبلیغات شما در این جا
تبلیغات هزینه نیست...
برای درج تبلیغ در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic