http://sarayannews.persiangig.com/sarayannews_1285933960.gif
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

چلنگری چون نمد مالی درحال فراموشی است

چلنگری چون نمد مالی درحال فراموشی است
پیرمرد سرایانی که یکی از 12 هنرمند چلنگر این شهر است ،در کنار کاروانسرای معروف سرایان، با عشق وعلاقه فراوان به چلنگری، این هنر در حال فراموشی خراسان جنوبی مشغول است .

عبد الحسین نجف زاده هر چند از مشکلات ایجاد شده در سال های گذشته که این روزها به ناچار باید آثار آن را در زندگی خود به نظاره بنشیند ،گلایه دارد ،خدا را شکر می کند که اگر بیمه و در آمد چندانی ندارد،ولی در مغازه پدر حرفه ای را فراگرفته است و امروز از این طریق امرار معاش می کند. متولد 1330 وحدود 35 سال است که به هنر چلنگری مشغول است.

این هنرمند صنایع دستی برایمان از سفرهایش به همراه پدر به روستاهای این منطقه برای ساخت وسایل فلزی ...


مورد نیاز روستاییان می گوید و مواد اولیه کارش را فلزاتی عنوان می کند که از طریق افراد دوره گرد آن ها را تهیه می کند.ازچلنگری حدودا ماهی 150 تا 200 هزار تومان در آمد دارد وبا این در آمد که برای زندگی در این زمانه خیلی کم است ، زندگی را هر طوری که هست با توکل بر خدا می گذراند.

او که مغازه فعلی خود را در همسایگی کاروانسرای این شهر، حدود 8 سال پیش وبا پرداخت یک میلیون ویکصد هزار تومان خریداری کرده است ، می گوید:چون برای گرفتن امتیاز برق باید حدود یک میلیون تومان بپردازم واین مقدار برای من که درآمد کافی ندارم، زیاد است مغازه ام را برق کشی نکرده ام وبرای ساخت وسایلی که به کوره نیاز دارد، آن ها را به خانه می برم و از کوره‌ای که در خانه است، برای انجام این کار استفاده می‌کنم.وقتی از این هنرمند صنایع دستی میزان سوادش را سوال می کنیم ، می گوید:پدرم 5 بچه داشت که همه آن ها تحصیل کردند به جز من که از مدرسه فرار می کردم به همین دلیل واز آن جا که او شاگردی نداشت،به مغازه پدرم می رفتم ودر کارها به وی کمک می کردم.اوکه این روزها را در کنار شریک زندگی و دو فرزندش می گذراند، می‌گوید: در 27 سالگی ازدواج کردم وحاصل این ازدواج 2 دختر و2پسر است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا فرزندانت این هنر را فرانگرفته اند، خاطرنشان می کند: یکی از پسرانم سنگ کار است وروزی حدود 50 هزار تومان در آمد دارد وهیچ نیازی هم به من ندارد.با این وجود آیا با در آمد اند ک این کار باید چلنگری را به عنوان شغل آینده اش یاد می گرفت؟

او بیمه ندارد و با شکایت از هزینه های سنگین پزشکی می گوید: در صورتی که بیمار شوم. مجبورم خانه نشین شوم. او از روزگار و از این که کسی در حال

حاضر برای فراگیری چلنگری مراجعه نمی کند، گله می کند و با این سخن که دیر یا زود چلنگری هم در سرایان چون نمد مالی فراموش می شود ، ما را بدرقه می کند.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان هم با اعلام این که 12 چلنگر در این شهرستان فعالیت می کنند، می گوید:از این تعداد 6 چلنگر در بازار میثم(آهنگران) مستقرند و بقیه آن ها در دیگر نقاط شهر سرایان مشغول به کار هستند وادوات کشاورزی وزنگوله تولید می کنند .برای این افراد کارت صنعتگری وپروانه کار صادر شده است .

«عرب» با اشاره به این که شواهد موجود حکایت از آن دارد که قدمت چلنگری سرایان به دوره‌های صفوی وقاجار بر می گردد، می گوید :به دلیل این که در زمان ابلاغ قانون بیمه هنرمندان صنایع دستی ،بعضی از این افراد بالای 50 سال داشتند ،امکان بیمه آن ها وجود نداشت. مگر این که برای هر سالی که از 50 سال بیشترسن دارند، جریمه ای حدود یک میلیون تومان بپردازند.

10 هنرمند صنایع دستی این شهرستان برای بیمه شدن چنین مشکلی دارند و به دلیل کم بودن درآمد توانایی پرداخت جریمه های مورد نظر را ندارند وبا وجود پیگیری این موضوع هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.وی افزود: چلنگری سرایان در سال 91 در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد ه است وبرای جلو گیری از منسوخ شدن این هنر،چون متقاضی برای شرکت دردوره‌های آموزشی چلنگری وجود ندارد،با صنعتگران فعال در این زمینه صحبت کرده ایم تا در صورت امکان هنر خود را به فرزندانشان آموزش بدهند و از این راه هنر چلنگری از پدران به فرزندان به ارث برسد و خوشبختانه 4 نفر حاضر شده اند این کار را یاد بگیرند.

منبع: روزنامه خراسانبرچسب ها : چلنگری چون نمد مالی درحال فراموشی است , svhdhk , سرایان , شهرستان سرایان , شهر سرایان , نمدمالی , چلنگری ,
دسته بندی : اخبار اجتماعی ,
» کمک 60 میلیون ریالی به موسسه‌های قرآنی سرایان ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» سرایان 20 روز دیگر به شهر بدون چاله تبدیل می شود ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» پارسال وبا در استان مشاهده نشد ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» مددجویان امداد سرایان 42 تخته فرش بافتند ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» زیبای بی نام و نشان سرایان ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» موتورسواران 5 استان در سرایان رقابت می کنند ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» زندگی10هزارنفردربافت فرسوده سرایان ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» حمایت از 500معلول در آیسک ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» طرح «دادرس» در سرایان اجرا می شود ( چهارشنبه 13 اسفند 1393 )
» پزشک خانواده هفته ای یکبار به «چرمه» می رود ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مسئول ستاد نمازجمعه: امام جمعه سرایان از فعال ترین ائمه جمعه استان است ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مزایای بهسازی جاده سرایان- کاخک ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» زنان روستاهای سرایان پیشگام در ایجاد مشاغل خانگی ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» تیر های برق در سرایان پس از پرداخت هزینه جابجا می شود ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
» همیاری اهالی سراب برای رفع مشکل قطعی آب ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
ویدئو
اوقات شرعی
count 88x31px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نظرسنجی

به نظر شما شهرداری سرایان کدامیک از موارد زیر را باید در اولویت قرار دهد؟


تبلیغات

تبلیغات شما در این جا
تبلیغات هزینه نیست...
برای درج تبلیغ در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات