http://sarayannews.persiangig.com/sarayannews_1285933960.gif
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

مجتمع گلخانه ای سرایان متروکه ای با تمام زیرساخت ها

مجتمع گلخانه ای سرایان متروکه ای با تمام زیرساخت ها
تنها مجتمع گلخانه ای 20هکتاری سرایان به دلیل مقررات دست و پاگیر و سخت اداری بعد از گذشت چند سال هنوز مورد استقبال علاقه‌مندان ایجاد گلخانه و فارغ التحصیلان کشاورزی قرار نگرفته است. این در حالی است که واحدهای پراکنده گلخانه در این شهرستان نیز به دلیل مشکلات فراوان فعالیت چشمگیری ندارند.یکی از فارغ التحصیلان کشاورزی در این باره می گوید: اگر چه با حمایت دولت شهرک بزرگ محصولات گلخانه ای ایجاد و زیربناهای لازم هم فراهم شده است اما شرایط موجود در نحوه واگذاری و گرفتن مجوز و اخذ پروانه بهره برداری مانع از احداث واحد مورد تقاضا شده به طوری که قدم اول دلسردی متقاضیان را به دنبال داشته است. «محمودی» دوری از بازار فروش، گرانی سوخت، نبود سموم با کیفیت و نبود نیروی کار متخصص را از مشکلات تولید کنندگان واحدهای گلخانه ای می داند و می گوید: تسهیلات به این واحدها به گونه ای اعطا می شود که حاصلی جز انباشت بدهی تولید کننده و محرومیت از دریافت تسهیلات دیگر ندارد.

یکی دیگر از متقاضیان هم می گوید: هدف من از ایجاد گلخانه تولید محصول بیشتر در فضای کمتر است که در طرح های گلخانه ای شدنی است اما چون در عمل حمایت واقعی و اساسی از محصولات گلخانه ای نشده نوعی بی رغبتی در تولید کننده به وجود می آید.«هاشمزهی» سرایان را از شهرستان های بحرانی در زمینه آب می داند و اضافه می کند: شایسته است با توجه به کمبود و محدودیت منابع آبی به ایجاد گلخانه توجه ویژه شود تا اشتغال و تولید حفظ شود و ارتقا یابد اما سخت گیری های موجود در راه اندازی و اداره و مدیریت طرح و دریافت تسهیلات، توسعه گلخانه ها را با کندی مواجه ساخته است.

«طاهرپور» متولی یک واحد گلخانه ای هم به ویژگی های گلخانه ها در بهره وری تولیدات کشاورزی می پردازد و می گوید: در این مسیر مشکلات عدیده ای بر سرراه ادامه کار وجود دارد که دلسردی تولید کننده یا تعطیلی واحد را رقم می زند.

از این رو مسئولان باید شرایط را برای تولید محصولات گلخانه‌ای مناسب کنند. او از مشکلات فروش و عرضه محصول می‌گوید و از دولت می خواهد تدابیری بیندیشند تا محصولات گلخانه ای بدون واسطه و مستقیم در اختیار خریداران قرار‌گیرد و دست واسطه ها و دلالان از این چرخه تولید کوتاه شود.

پیشنهاد ارائه وام های دراز مدت

عضو شورای شهر سرایان هم مهم ترین چالش بخش کشاورزی شهرستان را کمبود آب و کاهش سفره های زیرزمینی عنوان می کند و می گوید: کشت گلخانه ای با هدف مدیریت آب طراحی شده است .

سید «حسین آسان» کاهش هزینه های احداث گلخانه برای افزایش استقبال جوانان را خواستار می شود و می افزاید: دولت باید پروژه های گلخانه ای را احداث و به شکل اجاره به شرط تملیک و به صورت قسط به جوانان بیکار واگذار کند.

وی هزینه احداث هر واحد گلخانه 2 هزار متری را حدود 100میلیون تومان اعلام می کند و می گوید: هزینه های احداث بسیار بالاست و متقاضیان از عهده مخارج بر نمی آیند و در صورتی که تسهیلات هم دریافت کنند بلافاصله بازپرداخت آن شروع می شود و تولید کننده را با مشکل مواجه می کند.

وی پرداخت وام های دراز مدت برای ایجاد طرح های گلخانه‌ای را ضروری می داند و می گوید: در این حالت نوسانات قیمت محصولات تولیدی به نفع تولید کنندگان رقم می خورد.

«ابراهیم زاده»، عضو نظام صنفی شهرستان سرایان هم می‌گوید: مجتمع گلخانه ای در کیلومتر5جاده سرایان بیرجند قرار دارد و درحالی که همه زیرساخت

های آن فراهم است سال هاست متروک شده و نظام صنفی هیچ برنامه ای برای فعالیت در این شهرک ندارد.

به گفته وی، شرایط و نحوه واگذاری یک واحد گلخانه ای برای جوان های بیکار بسیار سخت و دشوار شده است و با وجود نیاز شهرستان به صیفی و سبزیجات هیچ گونه برنامه ای برای رونق و توسعه طرح های گلخانه ای دیده نمی شود.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان هم در پاسخ به مشکلات مطرح شده توسط تولید کنندگان به شهرک گلخانه ای ایجاد شده در شهرستان اشاره می کند و می

گوید: تنها در صورت حمایت دولت از این بستر زمینه اشتغال هر چه بیشتر دانش آموختگان بخش کشاورزی فراهم خواهد شد.

مهندس«کیانی» مساحت شهرک گلخانه ای سرایان را 20هکتار اعلام می کند که 15هکتار آن به گلخانه تبدیل و بقیه برای احداث تاسیسات استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به مهیا شدن زیربناهایی از قبیل برق، آب و خیابان کشی و جدول گذاری می افزاید: فقط گازکشی در سال جاری انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه هنوز حتی یک واحد در شهرک گلخانه ای مستقر نشده است، حمایت دولت در مورد ارائه تسهیلات دراز مدت را خواستار شد و از وجود 12واحد گلخانه ای در شهرستان در 2هکتار خارج از شهرک خبر داد. وی بیان کرد:واحدهایی نیز وجود دارند که به دلیل تامین سوخت فقط یک دوره کشت می کنند و درزمستان به دلیل مصرف سوخت بیشتر فعالیت ندارند.وی همچنین گازکشی به واحدهای گلخانه ای را ضروری می داند و می افزاید: برای برخورداری واحدها باید تسهیلات دراز مدت در اختیار آنان قرار گیرد .

او صدور مجوز گلخانه کمتر از ۳ هزار متر را ممنوع می داند و اضافه می کند: این موضوع باعث ناامیدی و دلسردی متقاضیان شده است. به گفته وی، با مدیریت صحیح می توان در یک گلخانه هزار متری تولید بالایی داشت. اوهمچنین طرح گلخانه ها را برای آینده کشاورزی شهرستان لازم می داند و عنوان می کند: علاوه بر کاشت محصولاتی که به آب کمتری نیاز دارد باید به سمت و سوی ایجاد گلخانه ها حرکت کرد.

منبع: روزنامه خراسانبرچسب ها : مجتمع گلخانه ای سرایان متروکه ای با تمام زیرساخت ها , سرایان ,
دسته بندی : اخبار کشاورزی , اخبار انتقادی ,
» کمک 60 میلیون ریالی به موسسه‌های قرآنی سرایان ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» سرایان 20 روز دیگر به شهر بدون چاله تبدیل می شود ( شنبه 10 مرداد 1394 )
» پارسال وبا در استان مشاهده نشد ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» مددجویان امداد سرایان 42 تخته فرش بافتند ( یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 )
» زیبای بی نام و نشان سرایان ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» موتورسواران 5 استان در سرایان رقابت می کنند ( یکشنبه 16 فروردین 1394 )
» زندگی10هزارنفردربافت فرسوده سرایان ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» حمایت از 500معلول در آیسک ( یکشنبه 17 اسفند 1393 )
» طرح «دادرس» در سرایان اجرا می شود ( چهارشنبه 13 اسفند 1393 )
» پزشک خانواده هفته ای یکبار به «چرمه» می رود ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مسئول ستاد نمازجمعه: امام جمعه سرایان از فعال ترین ائمه جمعه استان است ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» مزایای بهسازی جاده سرایان- کاخک ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» زنان روستاهای سرایان پیشگام در ایجاد مشاغل خانگی ( دوشنبه 11 اسفند 1393 )
» تیر های برق در سرایان پس از پرداخت هزینه جابجا می شود ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
» همیاری اهالی سراب برای رفع مشکل قطعی آب ( یکشنبه 10 اسفند 1393 )
ویدئو
اوقات شرعی
count 88x31px

آمار سایت

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

نظرسنجی

به نظر شما شهرداری سرایان کدامیک از موارد زیر را باید در اولویت قرار دهد؟


تبلیغات

تبلیغات شما در این جا
تبلیغات هزینه نیست...
برای درج تبلیغ در قسمت تماس با ما مطرح فرمایید.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic